Publikované

Morské riasy

images 5 Morské riasy

Morské riasy sú niečo ako morská zelenina. Obsahujú však v priemere o 10-20% viac minerálnych látok ako zelenina suchozemská. Majú až o 25% viac bielkovín ako kravské mlieko, pričom obsahujú minimum kalórií a tuku. Zároveň majú výnimočnú schopnosť zbavovať telo toxických látok – rádioaktívnych prvkov a ťažkých kovov. Patria medzi zelené potraviny, aj keď nie všetky sú zelené. Mnohé z nich majú farbu hnedú, alebo červenú. Riasy, na rozdiel od rýb, nežijú tam, kde je more znečistené. Morské riasy sú neodmysliteľnou súčasťou čínskej a japonskej kuchyne. Používajú ich dlhé roky v Austrálii, Škandinávii, Britských ostrovoch, či ostrovoch v Pacifiku.

Morské riasy obsahujú množstvo dôležitých živín: celé spektrum vitamínov skupiny B (vrátane B12),A, C, D, E, K, sodík, vápnik, draslík, horčík, fosfor, meď, mangán, zinok, železo, molybdén, jód, omega 3, omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, chlorofyl, betakarotén, luteín, cholín, biotín

hxOkNf

Morské riasy – účinky na zdravie

Detoxikačné účinky
Odstraňujú ťažké kovy z tela
Antiseptické účinky
Antirakovinové účinky
Odkysľujú organizmus
Prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam
Znižujú vysoký krvný tlak a cholesterol
Odstraňujú migrény
Podporujú trávenie
Urýchľujú metabolizmus
Odstraňujú plynatosť a bolesti brucha
Zlepšujú pravidelnú stolicu
Prečisťujú hrubé črevo
Upravujú funkciu štítnej žľazy
Zabezpečujú pevnú kosti a kĺby
Zlepšujú kvalitu vlasov, nechtov a pokožky

morske riasy 300x175 Morské riasy
Bežne dostupné druhy morských rias

Nori – tieto riasy sú najpopulárnejšie, dajú sa ľahko upraviť na rôzne spôsoby. Nori je známa vďaka sushi v ktorej hrá hlavnú rolu ako tenký plát morskej riasy do ktorej sa sushi balí. Plátky na balenie sushi nie sú jediným produktom riasy nori, táto riasa sa dá kúpiť aj vo forme sušenej ako korenie. Korenie nori môžete použiť do ľubovoľného jedla, podobne ako kôpor alebo pažítku. Nori riasy sú bohaté na bielkoviny a vitamíny, znižujú hladinu cholesterolu a množstvo tukových usadenín v tele.

Arame – táto hnedá riasa má vyšší podiel vápnika, jódu a minerálnych látok a je vhodná na použitie v kuchyni do rôznych zeleninových, cestovinových alebo iných šalátov so syrmi.V Japonsku sa používa ako prostriedok na zníženie krvného tlaku a liečbu gynekologických ochorení.

Agar – morská riasa agar slúži ako prírodné zahusťovadlo. Tento želírovací pomocník obsahuje vysoké množstvo minerálnych látok. Toto zahusťovadlo môžu využiť aj celiatici a ľudia s precitlivenosťou na laktózu

Dulse – morská riasa zo severného Atlantiku má vysoký obsah železa a jódu, o čom svedčí aj jej krvavo červená farba. Je bohatým zdrojom rastlinného proteínu, vlákniny, enzýmov, draslíka a horčíka, vitamínov A a B. Je výborná do šalátov, nemusí sa variť, stačí ju dôkladne umyť.

Wakame – táto riasa je vhodná pre každú kuchyňu (studenú, teplú). Jemná aróma a listový vzhľad riasy ju predurčuje na prípravu šalátov. Keď sa riasa namočí na 30 minút, môže sa jesť aj surová, nakrájaná v šaláte. Obsahuje väčšie množstvo vitamínov B, C, železo a vápnik. Čistí krv a podporuje krvný obeh, má posilňujúce účinky na rýchle zotavenie.

Kombu – riasa známa aj pod menom Kelp. Rastie nielen v Japonskom mori, ale aj pozdĺž atlantického pobrežia a na Ďalekom východe. Riasa kombu je silnou detoxikačnou pomôckou na prečistenie trávenia, celého organizmu a na stimulovanie štítnej žľazy, pomáha pri znižovaní hladiny cholesterolu, znižuje krvný tlak. Vhodná príprava je do varených jedál (ryžové, zeleninové, hubové)

Hijiki – čierne valcovité šnúrky rias sa cenia ako podporný prostriedok na krásne vlasy, nechty, pleť a je aj riasa s najvyšším podielom vápnika čo je veľmi nápomocné aj ženám po prechode. Potrebujú dlhší čas na varenie ako ostatné riasy.

Please follow and like us:
cute fb Morské riasy
icon Visit us en US Morské riasy
cute email Morské riasy
cute google Morské riasy
http://biowamarc.eu/morske-riasy/
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *