Publikované

Paleo stravovanie

paleo diéta Paleo stravovanie

Čo je paleo stravovanie?

Paleo stravovanie, známe tiež ako praveké alebo paleolitické stravovanie, na rozdiel od iných typov stravovania vychádza z princípov, ktoré sú podmienené prírodou.V paleo jedálničku dominujú tuky na úkor sacharidov. Tuky predstavujú približne 50-60%, cukry 20-30% a proteíny 20-25% z celkového energetického príjmu. Paleo diéta sa preto skladá hlavne z konzumácie surového ovocia, zeleniny a mäsa. Zemiaky, ryža a strukoviny sú buď zakázané alebo veľmi obmedzené, v závislosti na tom, ako ich kto trávi. Obilniny a všetky priemyselne spracované potraviny sú úplne zakázané.

hxOkNf

Základy paleo stravovania

Zelenina každý deň

Zelenina, zelenina a ešte raz zelenina. Toto je základ. Zelenina tvorí najväčšiu časť paleo diéty. Najlepšie je, ak si zvyknete jesť ju ako prílohu k mäsu, na desiatu alebo ako pochúťku pri televízii. Proste stále.

Vysoký podiel zeleniny vám zabezpečí dostatok vitamínov, enzýmov, vlákniny a minerálov. Skúšajte rôzne druhy a miešajte chute. Vaše potešenie nebude len na chuťových pohárikoch, ale aj vizuálne na tanieri vďaka pestrofarebným kombináciám zeleniny.

Bielkoviny sú dôležité

Mali by ste konzumovať aj kvalitné mäso, ktoré tvorí celú štvrtinu až tretinu stravovania. Môže to byť napríklad kuracie, morčacie, hovädzie, bravčové a ako správny paleo lovec by ste nemali pohŕdať ani divinou. Do jedálnička preto pridajte aj potraviny s vysokým obsahom bielkovín.

Je najlepšie, ak si mäso zadovážite z domácich fariem. Je chutnejšie, určite aj zdravšie a ceny sú v porovnaní s veľkoobchodmi približne rovnaké. Nebojte sa „zhrešiť“ aj troškou mastného mäsa a jesť môžete aj vnútornosti.

Ak ste milovník rôznorodých rybacích pochúťok, máte na výber hneď z niekoľkých variant. Pangasius, kapor, losos, sardinky, šťuka alebo tuniak sa môžu alebo skôr mali objavovať práve v jedálničku paleo vyznávača.

Odporúča sa jesť aj vajcia. Ideálne sú slepačie alebo prepeličie vajíčka. Do paleo jedálnička patrí aj ovocie. Vyberajte si ovocie s nízkym obsahom cukrov a vysokým obsahom antioxidantov. Zaraďujeme sem napríklad maliny obsahujúce malinový ketón, ďalej brusnice, egreše, jahody, černice alebo ríbezle.

Čo vám môže prekážať pri paleo diéte?

Pomerne jednostranná strava, ktorá nemusí vyhovovať všetkým.
Finančne je táto diéta dosť náročná.
Nedostatok vápnika a vitamínu D (treba ho doplniť inak ako jedlom).
Vyradenie mliečnych produktov z jedálnička.
Nevhodná pre ľudí, ktorí neobľubujú mäso.
Niektoré zakázané potraviny obsahujú pre telo potrebné vitamíny a minerály.
Je vhodná na krátkodobé zbavovanie sa nadbytočných kilogramov. Neodporúča sa na dlhšie časové obdobie, keďže strava nie je až taká rôznorodá, ako by potreboval moderný človek.
Odporúča sa skôr mladým ľuďom bez vážnejších zdravotných ochorení.
Aké sú výhody paleo diéty?

Nutrične kvalitné biopotraviny (keďže vylučuje chemicky spracované priemyselné produkty a polotovary).
Dovoľuje rôzne druhy mäsa – surové aj tepelne spracované (nie však chemicky).
Povolené sú aj živočíšne tuky.
Zvýšený príjem ľahko vstrebateľných sacharidov (z ovocia a zeleniny).
Strava je energetický bohatá, preto nehrozia nárazové pocity hladu.
Jedálniček zabezpečuje vyrovnanú glykémiu.

Please follow and like us:
cute fb Paleo stravovanie
icon Visit us en US Paleo stravovanie
cute email Paleo stravovanie
cute google Paleo stravovanie
http://biowamarc.eu/paleo-stravovanie/
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *